Един от най-често срещаните въпроси, които получаваме, е „Как да структурирам рекламния акаунт?“. Настоящата статия цели да отговори на този въпрос, като ще се постараем да бъдем максимално изчерпателни и да предоставим цялата информация, която Ви е необходима, за да не губите време и енергия в четене на още ресурси.

Изграждането на успешен рекламен акаунт в Google Ads прилича много на построяването на къщичка – независимо дали почвате с празен парцел земя и да строите от нулата, или пък реновирате стара постройка (понякога наследявате чужда рекламна кампания, която трябва да приведете във вид).

Ще представим изграждането на рекламен акаунт в пет основни части:

  • Ниво кампания: Полагане на основите
  • Ниво рекламна група: Изграждане на „къщата“
  • Избор на ключови думи: Интериорна декорация
  • Рекламно послание: Външен дизайн
  • Разширения на рекламите: Добавяне на басейн в задния двор

Накрая ще разполагате с добре подредена структура на кампанията, която изглежда така:

Структура на кампанията в Google Ads: Полагане на основите

Типове кампании и настройки

Като начало трябва да поставите стабилна основа за останалата част от акаунта. Започнете, като избирате инструментите си, т.е. типа кампания. Задайте си въпроса каква е вашата рекламна цел. Правилният тип рекламна кампания зависи от отговора на този въпрос.

Повечето бизнеси биха искали да започнат с кампания в Мрежата за търсене на Google. Но ако идеята Ви е да генерирате повече обаждания, кампания с цел само обаждания е правилният избор. Ако се опитвате да популяризирате бранда с цел информиране на потребителите, то дисплейната реклама ще е най-подходящата за вас. Може също така да създадете няколко типа кампании, за да покриете повече от една цел.

Следващата стъпка е да планирате спрямо типа бизнес, за който ще правите реклама.

Планирането може да включва неща като:

  • Насочване по местоположение (географски регион);
  • Насочване по език – всеки език, който клиентите на бизнеса говорят;
  • Стратегия за офериране – автоматично или ръчно офериране;
  • Рекламен бюджет

Как да зададете рекламен бюджет за кампанията

За целта трябва да знаете как Google харчи парите ви. Месечният бюджет се определя като се умножи дневният бюджет по 30,4. Помислете въз основа на прогнозната цена на клик върху реклама и спрямо дневния бюджет колко клика на ден бихте могли да получите.

Ниво рекламна група: Изграждане на „къщата“

Какво постигат рекламните групи?

Нивото под кампания в структурата на рекламния акаунт е на рекламните групи. Рекламните групи създават подредбата на една кампания. Те следва да са тематично подредени и да се асоциират със съответните ключови думи вътре в тях.

Златното съотношение между рекламните групи

Колко голяма следва да е една рекламна група? Ето някои насоки, които да следвате при създаването на Вашите рекламни групи.

  • Максимум 7 до 10 рекламни групи в кампания;
  • Максимум 20 ключови думи в рекламна група;
  • 2-3 реклами в рекламна група.

Разбира се, съществуват и изключения от тези параметри, но за повечето бизнеси това са правилните насоки, които е добре да спазите, за да управлявате леко рекламната кампания.

Избор на ключови думи: Интериорна декорация

Сега е време да определите какви ключови думи ще включите в рекламната кампания. Ключовите думи представляват нивото под рекламната група.

При избора на ключови думи не е добре да разчитате само на инстинктите си. Използвайте разума си, както и инструменти за планиране на ключови думи. По този начин ще подберете ключови думи, които са релевантни спрямо бизнеса, който рекламирате, и ще получите ясна представа за техния обем от търсене. Инструментът на Google Ads е наличен във всеки рекламен акаунт и Ви съветваме да го използвате максимално.

Целта на ключовите думи е да уловите намерението на потребителите. Дали искат да си купят нов мобилен телефон или да проучат пазара за недвижими имоти – ключовите думи издават намеренията на хората. Вие бихте искали да подберете такъв тип ключови думи, които издават ясно търговско намерение. Хората използват тези фрази за търсене, за да открият това, което им е нужно – Вашият продукт.  Ключовите думи често включват:

  • Специфични термини или конкретни особености на продукта – търговска марка, думата „цена“ и др.;
  • Условие за местоположение – например: „кожени обувки в София“;

Най-общо казано, по-общите ключови думи не издават намерение и могат да имат ниска честота на клик, респективно нисък процент на реализация.

Типове ключови думи

Типовете съвпадения на ключови думи са начин да определите как ключовите думи, които сте задали в кампанията, ще взаимодействат със заявките за търсене, които потребителите правят. Има четири типа съвпадение на ключови думи, от които може да избирате.

Широко съвпадение: рекламата ви може да се покаже на всяко общо търсене, включително на синоними. Например, ако таргетирате „чанти за лаптоп“, рекламата Ви може да се покаже на думи като „раници за лаптоп“.

Модификатор на широко съвпадение: този тип съвпадение е малко по-ограничаващ. Рекламата Ви щ се покаже само когато фразата за търсене включва думи, които сте посочили със знак „+“. Думите във фразата обаче могат да са в произволен ред.

Съвпадение по фраза: ключовата дума следва да включва термините по точен ред, който сте задали във фразата, но може да включва още думи преди и след фразата.

Точно съвпадение: Самообяснително…. Нали?

Google наскоро обяви някои промени в начина, по който работят ключовите думи с точно съвпадение. Резултатът е, че те вече не са толкова точни и рекламата Ви може да се покаже и в случаите, когато думите в рамките на фраза са пренаредени.

Какво въздействие оказва тази промяна?

Тази модификация при точно съвпадение подпомага нискообемни ключови думи за ниши/индустрии с малко търсене. Тя обаче не е толкова добра за кампании, свързани с бранд.

И така, кой е най-добрият тип съвпадение?

Най-подходящият тип винаги зависи от целите на вашата рекламна кампания. Нашето лично мнение като екип от маркетолози в онлайн пространството е, че модифицираното широко търсене е „кралят“.

  • Задава широк диапазон, а не ограничение спрямо използването на допълнителни думи в търсенето на потребителите;
  • Достатъчно ограничаващ е, за да не се показват рекламите на нерелевантни търсения;
  • Позволява комбинирането на 2-3 термина в рамките на ключовата дума с цел конкретика.

Офериране за максимална цена на клик (max CPC bids)

Следващото парче от пъзела за ключови думи е задаването на максимална цена на клик. Тя задава информация на Google колко сте склонни да платите за един клик върху рекламата Ви. След това и рекламният Ви ранг се влияе от максималната цена на клик, която се умножава по качествения рейтинг на рекламата. Рекламният ранг ще предопредели и позицията, на която Вашата реклама ще се покаже в страницата с резултати.

Подобно на определянето на рекламния бюджет, когато става въпрос за офериране с максимална цена на клик при нова кампания, отново изниква въпросът „Откъде да започна?“. Има няколко начина да прецените това.

Опция 1: Автоматично офериране

Има два типа – автоматично и ръчно определяне на цена на клик. Автоматичното го определя Google според своите статистики, докато ръчното се контролира от рекламодателя. При стартирането на нова кампания може да започнете с автоматично офериране. Позволете за известно време Google да определя цената на клик, а след като съберете достатъчно информация, поемете контрола оттам нататък.

Има няколко насоки за използване  на автоматичното офериране:

  • Използвайте опцията „Maximize Clicks”. По този начин Google ще се постарае да изразходва дневния бюджет за възможно най-голям брой кликове върху рекламите.
  • Уверете се, че сте въвели ограничение за оферта за максимална цена на клик. Въпреки че при автоматичното офериране нямате контрол над цената на клик на ниво ключови думи, може да зададете общ лимит на ниво рекламна кампания.

Опция 2: Ръчно офериране

Ако искате да имате пълен контрол, може да използвате ръчното офериране на клик още от самото начало. За да определите откъде да започнете с офертите за максимална цена на клик преди да стартирате кампанията, може да видите няколко метрики:

  • Цена на клик, за да се показват рекламите на първа страница (Page#1 CPC);
  • Цена на клик за позициониране на рекламата горе в началото с резултати (Top of Page CPC);

Това са две ключови метрики, които Google Предоставя за всяка ключова дума. По този начин предоставя информация на рекламодателите колко ще струва класирането на рекламата на първа страница с резултати и колко – в горната част на тази страница. Така може да прецените каква сума да зададете като цена на клик, за да постигнете максимална възвръщаемост на инвестициите. Добре е тази сума да е някъде по средата между числата от тези две метрики.

Рекламно послание: Външен дизайн

Стигаме до четвъртата част от настоящата статия – създаването на Вашето рекламно послание. Това е онази част от „къщата“ на Вашия акаунт, която повечето хора ще видят.

Напомняме, че настъпиха драстични промени при текстовите реклами на Google. Сега може да си позволите два пъти повече текст в рекламата на Google.

Рекламно послание – A/B тестинг

Изключително важно е когато създавате реклами да правите тестове с различни послания. По този начин ще откриете кое работи и кое не, както и какви послания резонират най-добре с вашата целева аудитория. Респективно – ще доведат до повече кликове и реализации. Ето няколко примера за A/B тестинг.

  • Тествайте ключовите думи срещу креативността

Първата реклама се фокусира върху лесното създаване на реклами, ориентирани към ключовите думи. Втората залага на по-креативен и привличащ вниманието подход. Не предполагайте, че знаете на какво би реагирала вашата целева аудитория. Тествайте, тествайте и пак тествайте!

  • Тествайте реклама с цена и без цена

Проверете доколко е добре да включите цената на продукта в рекламното послание.

Конкретните числа често довеждат до повече кликове върху рекламата. Те също могат да съдействат, за да уясните профила на потенциалния клиент и така да премахнете хората, които не подхождат на вашия пазар. Например, ако предлагате скъпа услуга или луксозен продукт, цената ще възпре онези хора, които не биха платили толкова, да кликнат върху рекламата.

Създаване на рекламно послание, ориентирано към реализации

Уверете се, че когато създавате Вашите рекламни послания, те са ориентирани към постигането на реализации (поръчка, покупка, регистрация или друг тип цел, която ви е важна). Ето няколко съвета в тази посока:

  • Включете конкретна информация, като цена, с която да избегнете потенциалните некупувачи.
  • Използвайте призив за действие (call to action), с който да подтикнете потребителя да направи това, което искате.
  • Постарайте се информацията в рекламата да съвпада точно с текста, който е поместен на целевата страница.

Разширения на рекламите: Добавяне на басейн в задния двор

Готови ли сте за някои екстри, с които да обогатите вашата къща?

Разширенията на реклами представляват надежден начин да направите рекламата си по-атрактивна. Рекламите с разширения получават по-висок CTR без това да добавя допълнителни разходи по рекламата за вас (за съжаление не можем да кажем същото за изграждането на истински басейн в задния двор).

Кои разширения е добре да използвате?

Google Ads предлага разнообразни разширения за реклами, като непрекъснато се появяват нови. Не всички от тях обаче ще бъдат приложими за Вашата рекламна кампания. Ето обаче четири от тях, които почти винаги влизат в употреба:

  • Sitelinks – още връзки към вашия сайт с полезна информация;
  • Callout разширение – за добавяне на допълнително описание;
  • Call разширение – за добавяне на телефон и осъществяване на обаждания;
  • Разширение за местоположение – добавяне на информация за физически адрес.

Допълнителните връзки към Вашия сайт, както и допълнителните описания са универсално приложими разширения. Връзките към сайта представляват полезни линкове към други важни страници от вашия сайт встрани от целевата страница – например, информация за доставка. Допълнителните описания позволяват да добавите още фрагменти с информация, която се появява към основното рекламно послание.

Разширенията за обаждания, както и за местоположение не винаги са приложими, но повечето пъти влизат в употреба. За обаждане е насочено към потребителите, които виждат рекламата през своя смартфон. Те могат да ви наберат директно през рекламата (като по този начин пропускат целевата страница). Разширенията за местоположение дават информация къде се намира физическият магазин, който рекламирате. Това ги прави идеални за местен бизнес.

В зависимост от типа и спецификите на бизнеса, който рекламирате, може да използвате и други разширения. Всички тези разширения имат функцията да:

  • Създадат по-директен път към постигане на конверсии;
  • Покажат предимствата на предлаганите от вас продукти/услуги, които Ви отличават от конкурентите;
  • Подобряват качествения рейтинг на рекламата (като повишат честотата на клик върху нея);

Ето защо Ви съветваме да не стартирате рекламите си без тях!

Структура на акаунта в Google Ads – Да обобщим накратко

Независимо дали сте готови да създадете чисто нов рекламен акаунт в Google Ads от нулата или искате да подредите стар акаунт, който изглежда разхвърлян и хаотичен, основните решения са няколко:

  1. Започнете с ясно полагане на основите. Отделете необходимото време и внимание, за да прегледате, създадете и подредите ясна структура, която да е максимално опростена и разбираема.
  2. Рекламните групи подпомагат подреждането, което ги прави изключително важни. То трябва да се осъществи на тематичен принцип с ясна логика спрямо ключовите думи и рекламните послания.
  3. Накарайте ключовите думи да работят за Вас. Започнете с модификатор на широко съвпадение с 2-3 термина във всяка ключова дума, които да насочат рекламите към Вашата целева аудитория.
  4. Създайте рекламно послание, което е ориентирано към постигане на реализации и винаги тествайте!
  5. Не забравяйте, че разширенията на реклами са Ваши верни приятели. Подберете ги разумно и не стартирайте кампанията преди да сте ги настроили.

При въпроси не се колебайте да се свържете с нашия екип от отдадени маркетолози!